Chorvatsko - ostrov Cres Email

Ostrov Cres se nachází nedaleko ostrova Krk v severním Chorvatsku a je součástí pásu Kvarnerských ostrovů. S ostrovem Krk má však ještě jednu věc společnou - jsou to dva největší jadranské ostrovy. Sever ostrova Cres je hornatý, leží zde také nejvyšší vrchol ostrova,  Gorice (648 m.n.m). Severovýchod je pravidelně ošleháván silným větrem z pevniny, který se nazývá bóře a proto je zde pobřeží pusté, nehostinné a téměř neobydlené.  Cres je takový ostrov kontrastů, protože navzdory nehostinnému severovýchodu je severozápad ostrova značně vlhčí, pokrytý bukovými, dubovými a habrovými lesy. Na jihu nalezneme hlavně pastviny. Co se týče úrodné půdy, tak zemědělsky je obdělávána pouze střední část ostrova kolem městečka Cres - hlavního města ostrova.

Na Cresu nenajdeme žádné vodní toky, ostrov je unikátní svým sladkovodním Vranským jezerem. Toto přísně chráněné sladkovodní jezero o rozloze 5,8 km2 skýtá ve svém okolí krásnou bující přírodu. Jeho unikátnost tkví v tom, že jeho hladina je 13 m nad mořem  a dno v hloubce 68 m pod hladinou moře. Předpokládá se, že je převážně zásobeno vodou z podzemních sladkovodních pramenů z pevniny s tím, že je doplňováno i srážkami a z místních podzemních zdrojů. Voda je velmi čistá, vynikající kvality a žijí zde i sladkovodní ryby.

Na ostrově se mi moc líbila jeho rozmanitost, proto je vhodný i pro nás - fotografy. Hlavní město Cres je trochu rušnějším místem a proto bych Vám doporučil strávit dovolenou v nějaké klidnější části tohoto ostrova. Z ostrova vyzařuje klid a pohoda a ne nadarmo tím potvrzuje své motto - "No stress in Cres" :)