Švýcarsko - Ženevské jezero a okolí Email

Ženevské jezero (francouzsky Lac Léman) je největší švýcarské i francouzské jezero a po Balatonu druhé největší jezero ve střední Evropě. Mnoho zajímavých informací o původu jezera, fauně, floře a lidech žijících v okolí lze nalézt v muzeu Musée du Léman nacházejícím se v malebném městečku Nyon ležícím na břehu jezera mezi městy Ženeva a Lausanne.

Samotné jezero je ledovcového původu (Rhonský ledovec), nikdy nezamrzá a vytváří specifické mikroklima, které v zimě otepluje okolní krajinu a v létě ji naopak ochlazuje. Délka jezera je 73 km a na šířku měří až 14 km. Nejhlubší místo, kam již nedopadá téměř žádné světlo a žije pouze několik druhů živočichů, sahá do hloubky 310 m. Na jezeře se živí rybolovem přes 600 rybářů, kteří denně ráno vyjíždějí vytahovat sítě, které večer položili a doručují do lokálních restaurací čerstvé úlovky, mezi nimiž je nejoblíbenějším okoun (francouzsky perche).

V okolí jezera je možné vidět vrcholky Alp včetně nejvyšší hory Evropy (Mont Blanc, 4810 m), které se rozkládají na horizontu na francouzské straně jezera. Zde leží i nádherná středověká vesnice Yvoir někdy přezdívaná vesnicí květin díky svým proslulým zahradám s více než 1000 druhy květin...