Dell UltraSharp 2209WA - levné LCD pro fotografy? Email
Napsal uživatel Michal Srna   
Středa, 22 Červenec 2009 11:12

Úvod

Každý fotograf, který to myslí s fotografováním alespoň trochu vážně, narazí jednoho dne na otázku: Je můj monitor vhodný na úpravu či "vyvolávání" fotografií? Tuto otázku jsem si kladl od té doby, kdy jsem si pořídil svoje první LCD... Jednalo se obyčejný "kancelářský" TN panel a při srovnání s mým dosavadním CRT monitorem odpověď zněla zcela jednoduše. NE! Do dnešního dne tedy moje staré 17" CRTčko sloužilo jako primární monitor při vyvolávání fotografií z formátu RAW a LCD jsem naprosto zavrhoval a nechal si ho pouze na kancelářskou práci. Do té doby než...

Dell UltraSharp 2209WA

 

... jsem narazil na velice zajímavý monitor Dell UltraSharp 2209WA (dále jen Dell 2209WA) v cenové kategorii, která byla pro mě ještě přijatelná - s cenou pod 7000 Kč. Proč mě právě zaujal tento monitor? Jedná se totiž o panel E-IPS (Enhanced in-plane switching - více zde), což je nová varianta technologie IPS uvedená na trh v lednu tohoto roku a vyvinutá firmou LG. Dalo by se říci, že to je levnější varianta AS-IPS panelů. Nicméně se stále jedná o IPS panel a po prozkoumání různých diskusí a přečtení recenzí jsem zjistil, že tento monitor má opravdu vlastnosti, kterými se honosí monitory v cenové relaci nad 10 000 Kč!


Aktualizováno - 5/08/2009

Monitor jsem zkusil zkalibrovat kalibrační sondou Eye-One Display LT, výsledky naleznete v článku "Eye-One Display LT a kalibrace monitoru Dell UltraSharp 2209WA - nejdříve kalibruj, poté kritizuj..."


Monitor jsem si nakonec objednal, vyzkoušel, nechal "zahořet" a nyní na něm píši tento text, kterým bych se s Vámi chtěl podělit o mé zkušenosti, poznatky, pocity a problémy, se kterými jsem se setkal u tohoto "levného" monitoru pro fotografy. Zároveň si odpovíme na otázku: Je výměna starého CRT za tento Dell 2209WA pro fotografa opravdu výhodná?

Ještě než začnu, rád bych upozornil, že se nejedná o recenzi, těch je všude spousta a tím bych nosil další dříví do lesa. Vše je pouze názor nezávislého uživatele, který může ledaskomu pomoci s výběrem levného monitoru pro fotografy i prvními krůčky s používáním Dellu 2209WA.Dell UltraSharp 2209WA

Technické parametry - Dell  2209WA:

Jak již bývá tradicí, tak se nejdříve podíváme na technické parametry, kterými Dell 2209WA disponuje:

Velikost panelu: 22" (širokoúhlý)
Typ panelu: E-IPS (Enhanced in-plane switching)
Rozlišení: 1680 X 1050 (60 Hz)
Kontrastní poměr: 1000:1
Dynamický kontrastní poměr: 3000:1
Jas:
300 cd/m2 (jedná se o maximální jas při nastavení na 100 %)
Odezva: 6 ms
Pozorovací úhly: 178° / 178° (zde se ukáže výhoda IPS panelů oproti TN)
Barevná podpora: 16.7 M barev
Rozteč pixelů: 0.282 mm
Rozměry celého monitoru: 511.77 mm X 184.12 mm X 361.91 mm (šířka X hloubka X výška)
Hmotnost: 5.53 kg (pouze monitor)
Udávaná spotřeba: 52 W / méně než 1 W ve stand-by režimu
Konektivita: DVI, VGA, 4 USB port
Ostatní: Monitor disponuje bezpečnostním otvorem pro bezpečnostní zámek, součástí balení je výsuvný a otočný stojan pro monitor, vga kabel, dvi kabel, usb kabel na propojení s PC, CD s ovladači a manuálem, papírový quick guide  a bloček s bezpečnostními pokyny.

První dojmy, instalace, design, ergonomie...

Dell 2209WA jsem objednal přes internet (černý - prodávané verze: černá a stříbrná) za cenu 6756 Kč (19. 7. 2009), což díky slevě na ISIC průkaz považuji za velmi výhodné. Monitor dorazil druhý den v obyčejné kartonové krabici s velkým nápisem Dell. Po rozbalení jsem zjistil, že revize mého Dellu 2209WA nese označení A01 a monitor byl vyroben v Číně v červnu 2009. Tato revize již tedy není vyráběna v České republice jako A00. Popisovat vzhled monitoru je zbytečné, každý si ho může prohlédnout na všech možných obrázcích, které kolují internetem či jsou přítomné v každém internetovém obchodě. Můj osobní názor je takový, že monitor má velice diskrétní design, který neohromí, ale je naprosto funkční. Monitor nijak nehučí a jedná se nejtišší LCD monitor, který jsem kdy měl, přesto však můžete narazit občas na kus, který hučí, jak popisují uživatelé v diskusích. Ovládání OSD panelu si můžete prohlédnout též v recenzích, nicméně je velmi příjemné a intuitivní, i když není v českém jazyce. Modrá LED dioda zobrazující stav zapnutí monitoru umístěná v pravém dolním rohu nijak neruší a rozhodně se nejedná o oslepující LEDku, která je hojně využívána v levnějších produktech. V režimu stand-by se přepne na oranžovou a též nijak neruší ani v noci. Panel je u tohoto monitoru oproti ostatním zapuštěn hlouběji a na spodní liště rámu můžete pozorovat slabý odraz nabídky start (nijak však nerozptyluje). Monitor lze natáčet o libovolný počet stupňů a můžete ho tak provozovat v portrétním režimu, který se dá navolit v OSD. Z hlediska ergonomie Vás monitor potěší, jelikož je výškově nastavitelný a lze ho i libovolně naklonit.

Dell UltraSharp 2209WA - natáčení


Instalaci a zapojení monitoru zde ani popisovat nebudu, nicméně se zmíním o softwarové instalaci, kde jsem zaznamenal problém s dodávaným ICC profilem, který se po instalaci ovladačů nastavil automaticky jako výchozí pro dané zařízení (Dell 2209WA). Problém byl v tom, že aplikace, které si načítají ICC profil zařízení a nepracují pouze s výchozím profilem ve Windows Vista - v mém případě se jednalo o Adobe Lightroom 2.4 a Firefox 3.5 - zobrazovaly všechny mé fotografie naprosto odlišně než například obyčejný prohlížeč fotografií Zoner nebo ACDSee, Opera či IE... Barvy byli příliš tmavé, přesaturované a celkově vše vypadalo jako olejomalba a naprosto se to lišilo od barev, které jsem viděl na CRT, či jiných monitorech. Jednoduše - mé dříve "vyvolané" fotografie vypadaly naprosto příšerně v Adobe Lightroom 2.4 a Firefoxu 3.5. Pokud jsem fotografii otevřel například v Zoneru nebo ACDSee barvy byly naprosto výborné a s příjemným potěšením jsem zjistil, že se ani moc neliší od mého starého CRT, který jsem považoval na úpravu a vyvolávání fotografií za ideální v porovnání s levnými LCD. Začal jsem se tedy pídit, kde je zakopán pes. Bylo zřejmé, že je problém právě v dodávaném ICC profilu, který se zavedl jako výchozí pro můj Dell 2209WA. Tento profil jsem ve správě barev pod ovládacími panely (Windows Vista) u zařízení Dell 2209WA zakázal, profil jsem ještě ručně smazal ve Windows/System32/spool/drivers/color a počítač restartoval. Zkusil jsem spustit Lightroom a hurá! Barvy byly již naprosto v pořádku i ve Firefoxu 3.5 vše vypadalo jak má. Problém vyřešen. Nyní jsem se mohl zabývat samotným nastavením a kalibrací monitoru a testování barevného podání, což nás fotografy, zajímá nejvíce.

Barvy, gamma, nastavení - to co nás fotografy zajímá...

Ačkoliv ve většině recenzí pěli chválu na tento monitor, co se týče továrního nastavení a splnění požadavků sRGB pro Windows a web, chtěl jsem si vše zkontrolovat sám, přímo u mého kusu. Podle recenzí monitor pokrývá více než 100% sRGB prostoru, což považuji za velmi dobré. Jelikož nevlastním žádnou optickou kalibrační sondu, tak jsem začal brouzdat internetem a hledal optimální nastavení monitoru a názory jiných uživatelů.

Na některých diskusních fórech narazíte na předkalibrované ICC profily pro Dell 2209WA, které si můžete stáhnout a ve správě barev nechat zavést jako výchozí pro tento monitor (k tomu doporučuji freeware program LUT Manager, jelikož správa barev pod Windows Vista funguje dosti nespolehlivě a profil Vám občas načte, občas ne, i když tato známá chyba měla být již opravena aktualizací Windows...), tuto možnost bych však nedoporučoval. Každý monitor je kus od kusu lehce odlišný co se týče podání barev a ne každý má v pokoji s monitorem stejné světelné podmínky, které měl člověk, od nějž si ICC profil stahujete. Z tohoto důvodu Vám již hotový profil někoho jiného nepomůže, ba naopak Vám může barevné podání ještě zhoršit.

Pokud si tedy nemůžete vytvořit vlastní ICC profil pomocí optické kalibrační sondy, doporučuji každému použít tovární nastavení se standardním ICC profilem ve Windows, tato varianta bude určitě lepší než profil ICC od někoho jiného s jiným kusem Dellu 2209WA.

Nicméně jsem po pročtení diskusí zjistil (a potvrzují to i různé recenze), že je vhodné stáhnout kontrast z továrních 75 na hodnotu 50. Snížení kontrastu na 50 Vám sice sníží kontrastní poměr na 500:1, nicméně gamma koeficient se poté pohybuje okolo 2.1, což je již blízko standardu gamma 2.2 barevného prostoru sRGB pro Windows a web. Toto mohu sám potvrdit, jelikož jsem si provedl různé testy gamma koeficientu pomocí všemožných testovacích obrazců na webech  tomu věnovaných (odkazy viz konec článku). Před stažením kontrastu se gamma koeficient pohyboval kolem 1.8 a nyní je přibližně 2.1. Upozorňují však, že takto provedená korekce gammy není 100% a přesnějších výsledků dosáhnete vždy s kalibrační sondou! Je to však obecná rada, která platí u většiny Dellů 2209WA a umožní tak zlepšit tovární nastavení uživatelům, kteří nedisponují kalibrační sondou. Podle specifikace sRGB by měl být jas 150 cd/m2, pokud necháte jas na 100 % monitor opravdu hodně svítí a podle recenzí se pohybuje nad hodnotou 200 cd/m2 v závislosti na kontrastu (ještě aby ne - monitor používá šest podsvětlovacích trubic, což se odráží i na spotřebě kolem 70 W, ale zároveň díky tomu disponuje výbornou homogenitou podsvícení). V případě kontrastu staženého na 50 dosáhnete požadovaného jasu při hodnotě mezi 0 - 50. V takovém případě by měl být jas monitoru mezi 90 -  150 cd/m2, což je pro oko přijatelnější a též se to pohybuje v okolí standardu sRGB. Osobně mám jas nastaven na 40 a to mi vyhovuje.

Dell 2209WA - tovární nastavení

Dell 2209WA - tovární nastavení (zdroj: uživatel s přezdívkou 10e - [H]ard|forum)

 

Dell 2209WA - kontrast 50

Dell 2209WA - tovární nastavení se sníženým kontrastem na 50 (zdroj: uživatel s přezdívkou 10e - [H]ard|forum)

 

Jak můžete vidět na uvedených screenshotech z měření pomocí optické kalibrační sondy, tak pouze změna kontrastu na 50 zlepšila gamma koeficient a zároveň všechny delta E* odchylky. Toto měření bylo prováděno pro jeden konkrétní kus monitoru, proto u Vás nemusí dojít ke stejnému zlepšení, nicméně uživatelé potvrdili zlepšení nezávisle na sobě, každý s jiným kusem Dellu 2209WA.

Opět podotýkám, že toto jsou pouze obecné postřehy, podložené měřením několika lidí na diskusních fórech (viz obrázky kalibrace), proto nemusí být pravdivé ani přesné a nenesu žádnou zodpovědnost za to, že Vám takové nastavení nebude vyhovovat! Podle mě jsou však tato nastavení vylepšením již výborného továrního nastavení a odchylky od standardu sRGB nebudou veliké. Pokud chcete mít vše přesně kalibrované na sRGB - teplotu barev 6500 K, gamma koeficient 2.2, jas 150 cd/m2 a co nejnižší barevnou odchylku delta E* pro všechny barevné složky, doporučuji použít kalibrační sondu! Zároveň Vám nedojde k poklesu  kontrastního poměru na 500:1, jako v případě snížení kontrastu na 50, jelikož gamma korekce bude provedena ICC profilem vygenerovaným softwarem kalibrační sondy a Vy tak budete moci mít kontrast nastaven na optimálních 75!

Opravdu levné LCD pro fotografy?

Dell UltraSharp 2209WA

Dell Ultrasharp 2209WA považuji za velice povedený monitor s E-IPS panelem v takové cenové kategorii, kde nemá konkurenci. Hráči počítačových her ať se raději podívají po obyčejném TN panelu, který má lepší odezvu než IPS panel a je hlavně levnější. Ovšem i s tímto monitorem budou hráči vcelku spokojeni, protože má velmi nízky input lag, takže pokud chcete mít kvalitní monitor s dobrými pozorovacími úhly i na hry, také zde neprohloupíte. My fotografové však oceníme kvalitu barevného podání s výborným továrním nastavením, které se lehkými úpravami dá vylepšit na skoro ideální... a zároveň oceníme i skvělé pozorovací úhly, kterými Dell Ultrasharp 2209WA disponuje, je to opět dáno tím, že používá IPS panel. Celkově jsem velice spokojen a pro mé amatérské upravovaní a vyvolávání fotografií z RAW v Adobe Lightroom jsem KONEČNĚ NAŠEL LCD NÁHRADU ZA DOSLUHUJÍCÍ CRT MONITOR.

Pokud chcete levnější, ne však levný, monitor s kvalitním IPS panelem, mohu vám Dell UltraSharp 2209WA jedině doporučit... a zároveň doufám, že mé postřehy Vám poslouží při výběru Vašeho nového LCD a též Vám pomohou s řešením problémů týkajících se nastavování a kalibrace tohoto monitoru bez optické kalibrační sondy...

Pokud máte jiné zkušenosti s nastavením monitoru, popřípadě chcete můj text doplnit, neváhejte a podělte se svým názorem v diskusi pod článkem!


Odkazy, které Vám mohou pomoci:

Odborné recenze monitoru Dell 2209WA:

  • Extrahardware.cz (CZ) - duel - Dell UltraSharp 2209WA vs. EIZO FlexScan S2232W-E
  • Prad.de (EN) - velmi podrobná recenze monitoru Dell 2209WA
  • FlatpanelsHD (EN) - další, méně podrobná, recenze monitoru Dell 2209WA
  • LCD Review Zone - recenze, která se trochu liší od ostatních a je mírně kritická pro Dell 2209WA
  • Erodov.com - velmi pěkně psaná recenze, ne však příliš odborná

Diskusní fóra zabývající se monitem Dell 2209WA:

Weby sloužící k nastavení monitoru a zabývající se problematikou kalibrace monitoru:

  • Lagom LCD Monitor Test - asi nejlepší a nejkomplexnější test nastavení LCD
  • Gamma Test - jednoduchý obrazec, který Vám umožní zjisti přibližnou hodnotu gammy Vašeho monitoru pomocí Vašeho oka
  • Monitor Calibration and Gamma (EN) - nejlepší web zabývající se kompletní problematikou kalibrace monitoru včetně výborně vysvětlené teorie

Pokud se Vám můj článek líbil a chcete být informováni o nových článcích na tomto webu, můžete využít služby RSS.

Zároveň ocením, pokud článek doporučíte i ostatním pomocí linkovacích tlačítek zde na konci článku (podporován je Facebook, Twitter, Linkuj a další).


Poznámka: Všechny obrázky monitoru byly převzaty ze stránek Dell.com (All pictures of monitor were taken from Dell.com website)

 

Další mé články:

Komentáře
Přidat nový komentář Hledat
Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
 
Web:
Název:
Úpravy:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
Prosím, vložte CAPTCHA kód, který čtete na obrázku.
PetrT  - RGB   |178.77.238.xxx |2012-08-24 22:04:45
Pro upresneni jsem udelal screeny.
http://www.metal-4u.cz/ps01.jpg - tak to je v zakladu po
instalaci.

http://www.metal-4u.cz/ps02.jpg - zkusil jsem odskrtnout DOTAZ PRI OTEVIRANI. Haze to trochu jinou
hlasku pri otevreni fotografie, pokud u toho okna zaskrtnu PRISTE NEZOBRAZOVAT, asi by se tim mel problem
vyresit, ale nejsem si jist. Aby se mi fotografie pak spatne porad nezobrazovala.
PetrT  - RGB   |178.77.238.xxx |2012-08-24 17:40:28
Mam mensi problem po instalaci oken :(
Ovladace k DELL 2209 Wa jsem neinstaloval (stejne bych musel barevny
profil zakazat).
Ale stane se mi to, ze kdyz otevru ve Photshopu CS5 fotografii naskoci mi hlaska:
Neoushlas
vlozeneho profilu.
Vlozeny: Adobe RGB (1998)
Pracovni: RGB monitoru - sRGB IEC61966-2.1
- pouzit vlozeny
profil
- prevest barvy dokumentu do pracovniho prostoru
- vypustit vlozeny profil

Co s tim mam delat? Drive
se mi to neptalo, ale musel jsem to nejak (jiz si nepamatuji) obelstit.
PetrT   |178.77.238.xxx |2012-06-07 10:06:44
Perfektni recenze a skoda ze jsem na ni narazil az nyni:) Dlouhe mesice jsem zkousel, premyslel a nastavoval
snad vse a ne a ne prijit jak zobrazit spravne barvy ve Photoshopu a Firefoxu. Nikdo v te dobe nemel zadny
tento problem. Nakonec jsem jej vyresil (ani nevim uz jak :) Diky moc, ted uz vim kam pripadne sahnout ;)
Hanka  - monitor   |88.103.21.xxx |2011-09-13 13:33:11
Dobrý den, neustále pročítám recenze o monitorech, koupila bych na úpravu fotek též dell2209wa, ale
cenově se teď pohybuje stejně jako dellU2412M. Neporadil byste, zda jít do toho co chválíte či do toho
většího? Jaký máte názor? Případně nemáte-li zkušenost s jiným monitorem, které jsou teď v
prodeji? S pozdravem Hanka
lolo  - detaily na tmavé   |109.164.74.xxx |2011-08-04 23:56:55
ahoj, mám toto lcd a uvažuji o kalibraci pomocí sondy jen z jednoho důvodu a to, že detaily ve tmavých
scénách hodně zanikají a v podstatě splývají v jednu tmavou(černou) - je to dost znatelné..dokážu
to sice solidně vylepšit tím, že zvednu softwérově jas, ale musí to být celkem dost a potom je zase
obraz dost světlý, až mlhavý - čili na nic..proto se chci zeptat, jestli by to sonda mohla narovnat, bez
toho zvýšení jasu?..protože koukám, že v továrním nastavení má lcd obecně "zvedlou"
černou...díky
Tomáš Slavík  - Je tento Dell lepší na grafiku než TN   |83.208.227.xxx |2011-03-12 01:59:33
Zdravím,
ještě jeden dotaz, pokud hraji hry, edituji fotky a dělám 3D grafiku do her ( modely a levely )
je tento Dell e-IPS lepší než TN ?
Lepší barvy, ostřejší obraz , tedy detailnější obraz,
vykreslené jemné odstíny barev . Nespotřebuje Dell tolik elektriky ? Dá se u toho pracovat dlouhé hodiny
, nezáří svítivost hodně do obličeje ?
Není černá barva spíše šedá ( známá světlost a blur
e-IPS )
Na fotky a 3D modely to bude tedy dobrý monitor ? Slyšel jsem , že má dobrou odezvu , reálně
kolem 10 ms, což mají i propagovaná 2 ms TN , tedy je dobrý i na hry . Nebude lepší jeho konkurent e-IPS
od LG, ale tento Dell má prý lepší barvy než ten LG . Spotřeba prý není tak hrozná, kolem 50W
Děkuji
Tomáš Slavík  - Místo Dell IPS 22 22 TN Nec E222W ?     |83.208.227.xxx |2011-03-06 02:54:03
Zdravím
rád bych znal Váš názor , dělám 3D grafiku do her , chci monitor na vše a aby tak nežral
elektriku , mám vyhlýdnutý
Nec E222W ( TN panel ) zde http://www.alza.cz/22-nec-multisync-lcd-e222w-stri
brny-d205801.htm

Mám dobrou zkušenost s TN monitory acer ( ostrost, rychlá odezva a přirozené barvy
)

Jaký je Váš názor na užití TN na grafickou práci , divím se , že na CGtalk používají
vynikající grafici také TN monitory .
Michal Srna     |147.32.229.xxx |2011-03-06 15:01:25
Ahoj, osobně s grafikou moc nedělám, takže toto posoudit nemohu.

Obecně co vím, tak se však levné TN
panely moc na grafiku nehodí. U těch dražších si myslím, že to je lepší.

Záleží hlavně na
pokrytí gamutu, většina profesionálních panelů by měla pokrývat téměř celý barevný prostor Adobe
RGB.

Doporučuji pročíst nějaké recenze, kde to pokrytí gamutu testují.
Aleš  - Dell UltraSharp U2311H   |85.193.59.xxx |2010-12-13 14:47:07
Ahoj, chci ještě do vánoc pořídit monitor k notebooku za rozumnou cenu. Váhám mezi Dell UltraSharp
2209WA a Dell UltraSharp U2311H. Je mezi nimi nějaký velký rozdíl kromě rozlišení?
Michal Srna     |147.32.229.xxx |2010-12-18 02:43:04
Ahoj, myslím si, že moc rozdílu mezi nimi není, osobně jsem jej však nezkoušel.
TiborMTB  - re: Hraní her a DVD   |213.168.179.xxx |2010-06-01 20:51:13
Tak jaká je spokojenost s monitorem po více jak 3/4 ročním používání? Jsou nějaké kladné
či
záporné poznatky? Chtěl jsem se zeptat jak je to s černou barvou. Někde jsem čet, že je pouze
šedá.
Přemýšlím o tom, že bych si ho teké pořídil. Nebo bych v podobné cenové relaci měl vzít
něco
jiného?
Michal Srna     |78.110.214.xxx |2010-06-02 00:12:01
Ahoj, s monitorem jsem zatím moc spokojen. To o té černé barvě je částečně pravda, když je tma a
člověk si nechá zobrazit pouze černou plochu, tak není úplně černá, v normálním provozu a
podmínkách to však není znatelné. Bez kalibrace jsem měl s monitorem trochu problém, jelikož táhl do
teplejších tonu, ale po kalibrace jsem s barvami již spokojen a na fotky je OK. Co se týká hraní her,
tak na to mohu směle odpovědět, jelikož jsem též hráč a v porovnání s mým starým LCD TFT panelu je
odezva naprosto výborná, ještě jsem se nesetkal se sebemenším rozmazáním při hraní, nicméně nejsem
profík, tak to nemohu posoudit zas tak podrobně. Na DVD moc nekoukám, spíše na H264 filmy v kontejneru
MKV a díky výborným pozorovacím úhlům jsem moc spokojen. Takže mé postřehy jsou vcelku pozitivní.
Měj se.
TiborMTB   |78.136.183.xxx |2010-06-04 22:43:16
Děkuji za postřehy.
Stana  - dotaz     |93.99.44.xxx |2010-04-23 22:12:17
Ahojte, protože mne čeká obnova monitoru, tak hledám inspiraci...je tenhle monitor ještě
aktuelní?..tedy koupit se dá, ale zda se mezitím nevyskytlo něco nového, event. lepšího...Jinak dík za
článek a podnětnou diskuzi...
Stana
Michal Srna     |147.32.109.xxx |2010-04-26 23:22:27
Ahoj, monitor je stále k prodeji, nicméně se jedná už o starší model. Možná bych se v současné
době poohlédl např. po slušném cPVA panelu Samsung F2380, ale možná je i něco ještě lepšího,
aktuálně se moc neorientuji. Měj se.
Kalikom  - levné grafické monitory     |84.42.140.xxx |2010-10-05 02:10:38
Doporučuju grafické panely EIZO nebo NEC,

EIZO L997 14bit, S-IPS, 10 bit gamma http://www.kuku.cz/LCD-monitory-22-EIZO-L997.html


EIZO L985EX 12bit, S-IPS, 10 bit gamma http://www.kuku.cz/LCD-monitory-22-EIZO-L985EX....

NEC 2170NX 10bit, S-PVA
http://www.kuku.cz/LCD-monitory-22-NEC-2170NX.html

osobně mám ten prostřední EIZO po kalibraci a spokojenost veliká
Vewehr  - Teplejší dolní polovina obrazu   |213.192.60.xxx |2010-01-16 22:49:46
Právě jsem pořídil toto LCD a trochu mi přijde, že dolních tak 55 - 60 % obrazu má trochu teplejší
nádech než zbytek (v celé šíři obrazovky). Jinak je naprosto super. Lepší než 5 let starý LG :-).
Michal Srna     |78.110.214.xxx |2010-01-16 22:55:07
To může trochu být, já mám teplejší pravou část zase (jen zanedbatelně), pokud by to vadilo hodně,
tak bych klidně dal na RMA.
Jirka   |85.92.55.xxx |2009-11-26 00:46:25
Zdravím a díky za článek.

Jinak jsem četl, že by se měl dát monitor provozovat i na 75Hz​(tedy
1680x1050 75Hz místo 60Hz​) a prý by se tím i malinko měla zlepšit odezva...
http://www.erodov.com/forums/few-more-tricks-your- dell-2209wa/20399.html nezkoušel jste? Ale jelikož
anglicky příliš neumím, tak si z toho mnou postnutého odkazu nejsem jistý, jestli 75Hz jde dosáhnout
jen přes D-sub?
mironic  - Mám ho!     |195.250.135.xxx |2009-10-23 17:01:53
Zdravím,

tak jsem už také majitelem Dell 2209WA. Všiml jsem si, že blízko pravé hrany má slabší
podsvícení, než vlevo, ale jen lehce. Jinak teplejší tón mi vyhovuje, minulý lcd jsem měl
zkalibrovaný na D55. Víc už mi přijde moc modré, obloha je pak kýčovitá i bez polarizáku. Půjčím
si sondu a přes víkend budu kalibrovat a nastavovat a ladit....

Jinak jsem byl překvapený strohostí
dokumentace a ne moc uživatelským CD. Instalace se dělá ručně z WIN, nikoli z menu CD, manuál tam
není. Ovladač je na verzi A00 a to i na DELL webu, i když je v prodeji již téměř výhradně verze
A01.

Když dám těsně k monitoru ucho, tak kromě toho, že si ho skoro spálím, tak je lehce slyšet
brum, ale to je normální.

Dám vědět jak jsem dopadl s kalibrací.
mironic   |195.250.135.xxx |2009-10-26 15:45:22
Tak jsem si vyrobil kalibrace na D50, D55 a na D65. Jen škoda, že Dell nemá více uživatelských
předvoleb. Také mne mrzí to slabší podsvícení vpravo.
Vlado Plachý   |195.146.133.xxx |2009-08-18 16:57:53
Dobrý deň
Váš článok mi padol vhod práve riešim výmenu starého CRT monitora za LCD, ale aký to je
otázka,nie každí má neobmedzené zdroje a cena tohto dellu je skutočne prívetivá.Trochu som sa zľakol
zložitého nastavenia a hlavne problémami v Adobe Lightroom 2.4 preto že používam výhradne tento
program. Teším sa na skúsenosti s kalibračnou sondou.
S pozdravom V.Plachý
Peter K.   |78.99.99.xxx |2009-08-14 22:58:47
Takže zistil som to na jednom zahraničnom fóre - 8 bit prevodník. Škoda, že nie 10bitový :-(
Michal Srna  - 8 bit     |78.110.214.xxx |2009-08-23 02:06:17
Ano, máte pravdu, monitor má 8 bitový převodník.
Kalikom  - převodník 8 bit     |84.42.140.xxx |2010-10-05 02:12:55
Ano, DELL má stejný převodník jako Samsung 214T, také 8 bitů
Peter K.  - Bitová hĺbka monitoru   |91.127.21.xxx |2009-08-12 20:37:12
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako tento monitor zobrazuje (kóduje) farby - 8 bitovo alebo 10 bitovo?
Ďakujem za odpoveď!
jc  - ...   |85.239.255.xxx |2009-08-08 00:50:11
Taky diky za clanek. Pomohl mi s vyberem a dneska jsem si privezl cesky A00 z CzechComputeru.

Budu se tesit
na sondovani. Ja jsem si zatim aspon stahnul kontrast.
Michal Srna  - Český?     |78.110.214.xxx |2009-08-08 00:57:07
Ahoj,
to jsem moc rád, kvůli tomu jsem ho psal:) Jen by mě zajímalo, na Czech Computeru prodávají
ještě revizi A00 z ČR? Já jsem slyšel, že se již prodávají hlavně Made in China (EU) a Made in
Mexico (ty u nás moc časté nejsou)... Ty jsi také pořídil kalibrační sondu? Pokud ano, tak dej vědět
jakou a jak to s ní šlo, budu rád. S pozdravem Michal.
jc   |85.239.255.xxx |2009-08-08 01:50:42
Jak jsem psal u novejsiho clanku. Ja budu jeden z tech zoufalcu bez sondy ;)
Jakub Vacek  - samotná kalibrace     |83.131.48.xxx |2009-08-02 20:09:13
Ahoj,

chtěl jsem poděkovat za tvou recenzi a praktické zkušenosti, které mi nakonec pomohli se
rozhodnou pro tento monitor.

Mám ho na ten samý účel, postprocess RAW > JPG. A trochu jsem začal
řešit kalibraci.

Když mi přišel, tak na tovární nastavení mě doslova zklamal. Čekal jsem prostě
něco víc. Přišel mi strašně nateplalý nádech (než jsem si zvykl, vždy jsem používal chladnější
monitory a lcd na laptopech) a šedá nebyl šedá (v jedné recenzi o tom taky psali). Samotná zelená
strašně svítila. Stránky jako DreamsTime.com nebo Paladix.cz vypadaly velmi divně. Samotná gamma mě
velice zklamala, podle oka jsem odměřil cca těch 1,9. Při výrazném snížení kontastu 2,1. Zkusil jsem
si sehnat pár ICC profilů (mimochodem díky za tip na program LUT Manager), kde jeden byl uplně nějaký
divný. Černá byla mnohem tmavší, ale gamma na světlejší bod se mi zvýšila jak jsem chtěl. Ale barvy
byly uplně mimo. Pak jsem si sehal ještě dva, jeden na který odkazovali lidi z fór
(2209WA-2009-02-09...), a druhý z nějakého japonského fóra. Tyhle dva se od sebe už tolik nelišily, jen
ten první měl výraznější gammu. Aktuálně ho používám, barvy lehce doladěny přes OSD (98, 98,
100). Teď zelená na DreamsTime už není tak křiklavá, a nádech v šedé už téměř nepozoruju. Gamma
se mi zvýhla tak na těch 2,2 - 2,3 (opět cca, okem).

Nato, jaký je rozdíl s tím na čem jsem doposud
dělal, nejsou nakonec fotky tak špatné. Jen u kolika je vidět, že jsem zrovna nepočítal s touhle gammou
:o)

Píšeš, že sis nakonec pořídil kalibrační sondu. Jsem zvědav na výsledky. Taky bych tě chtěl
požádat, kdyby si mi nezaslal pár ICC profilů od tebe, jen pro srovnání s mými aktuálními ICC
profily.

Jinak mám tu fotky nafocené při zataženém počasí a přisvíceny bleskem (fill-in, cca
-1,3EV). Když je proženu Trialem Lightroomu 2.4, sRGB pod Adobe Standart, tak vypadají dobře. Ale když se
na ně kouknu na notebooku, tak jsou samozřejmě chladnější, a díky tomu barva v obličeji je taková
modro-červená a fotka při porovnání s lcd je celkově nekontratsní. Tak si říkám, jestli u takto
problémovějších fotek mám zobrazení na notebooku vůbec řešit...?

Vít Vereš - s hraním her asi
nepomohu, ale včera večer jsem na tomto monitoru koukal na The Unborn, a perfektní. Obraz byl celkově
živý, a momenty překvapení kolikrát až moc, takhle jsem dlouho už nevyletěl :-D

Díky
Jakub Vacek
Michal Srna  - kalibrace     |83.131.48.xxx |2009-08-02 20:28:53
Ahoj,
velikost komentářů jsem zvětšil a doplnil ten Tvůj celý.

Mně osobně se také černobílé
fotky zdají trochu do žluta, to byl hlavní důvod, proč jsem si pořídil tu kalibrační sondu. Ostatní
barvy a fotky, které jsem vyvolával na CRT, vypadají na Dellu skoro stejně, takže jsem spokojen až na
ten teplý nádech... Uvidíme, co přinese kalibrace, ale podle zkušeností je Eye One Display LT, naprosto
stejná jako její dvakrát dražší sestřička, která se již řadí mezi poloprofesionální kalibrační
sondy. Jediné co neumí oproti ní kalibrovat je jas, který by však neměl mít vliv na gamut a celkové
barevné podání. Navíc se vnímání jasu mění v závislosti na osvětlení pokoje, takže nejde naprosto
přesně nakalibrovat.

Až dorazím do ČR a vyzkouším sondou zkalibrovat Dell, tak o tom určitě
napíšu krátký článek ve stylu tohoto a rád poskytnu ICC profil. Doufám, že se to zlepší a budu moct
využít potenciál, který je ukrytý v tomto monitoru. Zároveň budu mít spoustu fotek z dovči v RAWu,
které budu potřebovat vyvolat, tak se to alespoň vyzkouší.

Jestli chceš, tak si přihlaš odběr
novinek a přijde Ti upozornění, jakmile se tu ten článek objeví i s profily ke stažení.

Zobrazení
na notebooku bych neřešil, pokud se Ti zdá, že monitor je jakž takž nakalibrovaný, tak bych věřil
jemu, popřípadě se zkusil na fotku podívat i na jiných monitorech a zhodnotil, zdali to je pěkné. Mně
ani nejde tak o laboratorní nastavení monitoru (přeci jen většina lidí své monitoru zkalibrované
nemá, takže se jim to pak zobrazí stejně úplně jinak:), ale spíš o to, aby měl dobrý pocit, že
monitor zobrazuje to co má a jak má...

S pozdravem
Michal Srna.
Jakub Vacek  - zbarvení     |90.180.109.xxx |2009-08-04 03:23:41
Já odchylky testuju pomocí softwaru MCW. Kalibrace je z ní hrozná, ale ukáže co je špatně. O samotný
nádech, hodně jde o zvyk. Doteď jsem dělal na chladnějších podáních. Než-li celý teplejší nádech
mi víc vadí u defaultního nastavení, tam ujetost v té zelené.

Standart by měl být těch 6500k, ale
třeba bratrův TN byl už z výroby výrazně chladnější (měl ujetou modrou). Podle tipu na digitalversus
jsem to přes OSD cca vyladil. Přirozená barva se do obličeje vrátila a šedá je stále šedá. Nicméně
kupoval ho nedávno, tak v tom asi sami výrobci nemají jasno...

Ale co možná víc řešíš, koukni se na
nádechy do šedé. Třeba #808080, když ji dáš nádech nepatrně třeba #847B7B, tak je to téměř
nepozorvatelné. Ovšem na tomhle Dellu je i takovýhle nádech poměrně výrazný. Prostě nižší odstíny
mají silnější saturaci, u grafiky jsem si toho rychle všiml. Přemýšlím, jestli to je normální, a
levné TN panely to jen neumí takhle vykreslit. Například když si vezmu test Color Gamma Gradient, tak u
notebooku i TN panelu je cca ve 4/5 najednou náhlý spád, a u bílé ještě proužky tvoří jakýsi
nádech barvy. Tak tohle by mohlo být příčinou? To by pak ten Dell měl být ok.

Až se vrátíš, zkus
mi napsat na email, pošlu ti nějaké ukázky těch odchylek co jsem přes oko naměřil, i na jiných
monitorech...
Michal Srna  - Kalibrace HW sondou     |89.172.58.xxx |2009-08-04 12:20:04
Ahoj,

dám vědět až monitor nakalibruji sondou.

Na SW kalibrace moc nevěřím, stejně jako na ty
webové kontroly... Určitě je to dobré na takové okometrické zkontrolování, ale i levná sonda je podle
mě přesnější. Nicméně díky za tvé názory, ale zase tak moc bych se v tom nevrtal :) Barevné
podání a nádech, který popisuješ je podle mě způsoben tím, že najednou máš před sebou E-IPS panel
a je jisté, že se barvy prostě bude lišit od klasických TN panelů.

S pozdravem

Michal Srna.
Jakub Vacek  - rozdíl E-IPS     |90.180.109.xxx |2009-08-04 16:47:40
Ahoj,

ok, díky. Tu saturaci menších odstínů také přikládam této technologii, ale je to ohromný
nezvyk.

Barevné podání, konkrétně ta zelená, to si nemyslím že je normální. DreamsTime nebo logo
ShutterStocku doslova září, a to není normální. Všechny kalibrace co jsem sehnal napravují tuhle
zelenou, tak předpokládám, že v továrním nastavení je vážně špatně nastavená.
Vít Vereš  - Pochvala a dotaz   |88.103.177.xxx |2009-07-31 12:13:15
Dobrý den,
děkuji za pěkný souhrn zkušeností s tímto monitorem.
Měl bych ještě pár dotazů:
1. Kde
jste viděl slevu na tento monitor přes kartu ISIC a kde jste tento monitor koupil?
2. Jak vypadá použití
tohoto monitoru při sledování filmů (nejlépe zkušenosti s HD nebo alespoň DVD) a například občasném
hraní her? (Tedy potažmo jestli odezva 6ms nedělá problémy :) )

Děkuji předem za odpověď
Michal Srna  - Hraní her a DVD     |89.172.33.xxx |2009-08-01 09:37:17
Dobrý den,
těší mě, že Vám byl článek prospěšný.

1. Obecně slevy na veškeré zboží na kartu
ISIC mají na mironet.cz, kde se dá díky této slevě ušetřit docela dost (u tohoto monitoru to činilo
asi 400 Kč.)

2. Filmy v HD vypadají dobře - monitor má výborné pozorovací úhly, takže barvy
zůstávají stejně při jakémkoliv úhlu pohledu, pouze černá trochu zesvětlá při krajních úhlech
pohledu. Nejsem žádný extrémní hráč her, takže odezvu nedokážu posoudit přesně, nicméně jsem
zkusil několik her a nepozoroval jsem žádný problém s rozmazáváním. I v recenzích potvrdili, že se
jedná o nadprůměrný monitor, co se týče odezvy...

Nakonec jsem si pořídil kalibrační sondu Eye One
Display LT a monitor ještě zkusím HW zkalibrovat, tak se tu poté objeví článek (do týdne) o té sondě
a zkušenostmi s kalibrací tohoto monitoru.

S pozdravem Michal Srna.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."