Krása ukrytá v detailech

Reportáže

Náhodná fotografie

13s24.jpg
Klikněte pro zvětšení

Pro návštěvníky galerie

Novinky

13. 3. 2016

Přidána galerie věnovaná fotkám mé dcerky Leušky - Tatínkova Beruška.

2. 7. 2014

Přidány nové fotografie do galerie Lidé.

1. 5. 2013

Přidána nová galerie Nezařazené krajiny pro fotografie z různých míst.

 

Můj Geocaching

Profile for Kositch&Pavli
Poučme se z citátů mistrů fotografie II. Email
Napsal uživatel Michal Srna   
Pondělí, 05 Říjen 2009 09:30

Předchozí kapitoly:

Poučme se z citátů mistrů fotografie II.Výroky a citáty... velká to moudra, která ovlivnila nejednu společenskou vrstvu. Babičky si je pročítají nad večerním šálkem čaje, různé galerie jimi vhodně doplňují své expozice a mnozí lidé se jimi nechávají inspirovat v cestě zvané život.

My - fotografové, se z nich snažíme získat "to", co je takovou drobnou esencí, kterou v žádné kuchařce fotografa nenajdeme - cit. O tom, jak je cit důležitý pro vznik jedinečné fotografie pojednává již první díl mé nové série článků nazvaných "Poučme se z citátů mistrů fotografie".

Ohlasy na první díl byly opravdu pozitivní a já Vám za ně moc děkuji. Získal jsem totiž novou a stále potřebnou inspiraci napsat díl druhý. Článek se moc líbil a u mnohých vyvolal "chuť jít fotografovat", což považuji za největší pochvalu, kterou jsem od Vás - čtenářů, mohl získat.

Právě "chuť" je často zdrojem nových a neokoukaných námětů pro Vaše snímky, ze kterých se tak rázem stanou fotografie obsahující, tu slovy nepopsatelnou esenci - cit. Fotografovat bychom měli jít pouze tehdy, když chceme a ne když už nám ostatní říkají: "Chtělo by to nějaké nové snímky, nemyslíš?". To mě rovnou přivádí k dnešnímu prvnímu citátu, nad kterým se společně pokusíme zamyslet.

Poučme se z citátů mistrů fotografie, díl II.:


"I don't go out looking for pictures. I go out, and if something catches my eye, that's reason enough to photograph it."

- Henry Wessel

Přemýšleli jste někdy nad způsobem, jakým chodíte fotografovat? Ne nadarmo se říká, že největší houby najdete při letmé procházce lesem a ne když slídíte po celém lese s košíkem v ruce s myšlenkou, že dnes je určitě ten pravý den a přinesete domů několik kilogramů hub. "Nechodím ven hledat zajímavé záběry. Jdu ven, a pokud mě už něco samo zaujme, je to důvod pro vyfotografování" říká citát Henryho Wessela.

Někteří z nás vyrazí do přírody pouze s jedním cílem - jít fotografovat a hledat zajímavé záběry, kam oko dohlédne. Poté je zřejmé, že když se vrátíte s "prázdnou" a žádný snímek nedosahuje kvalit, jaké jste si vysnili, přijde na řadu zklamání. Zklamání, které Vám již vezme chuť jít fotografovat příště znovu.

Zkuste se k fotografování postavit jinak: Je krásný den? V očích Vaší milované osoby vidíte, že by chtěla vyrazit ven jen tak na procházku? Tak jí tu procházku dopřejte s tím, že ten fotoaparát, který Vám visí na krku, máte jen z důvodu "co kdyby". Nesnažte se cíleně hledat "fotografii roku". Jste přece na procházce s Vaším miláčkem, ne? Nasajte do sebe tu kouzelnou atmosféru všeho kolem sebe a uvidíte, že třeba právě v tu chvíli se Vám před očima naskytne scenérie, kterou byste při cíleném "skenování" svého okolí přehlédli a vznikne jedinečná a neplánovaná fotografie...


"You can’t make a great musician or a great photographer if the magic isn’t there."

- Eve Arnold

Tento výrok nám poskytne odpověď na to, co v předchozím případě vedlo ke vzniku té "jedinečné a neplánované" fotografie při letmé procházce s Vaší milovanou osobou. "Nemůžete vytvořit skvělé hudební dílo nebo fotografii, pokud tam chybí kouzlo". Mnozí již správně tuší - klíčovým slovem v této větě je "kouzlo".

Kouzlo okamžiku, které každý z nás prožívá, když fotografuje, nebo se jen tak prochází... Popsat ho slovy, nelze. Musíte ho vycítit a  věřte mi - poznáte, kdy je ten pravý okamžik se stoprocentní jistotou. Obklopí Vás, dodá Vám energii, sílu a inspiraci, která podnítí Vaši kreativitu... Pokud si stále nebudete jistí, vyčkejte na diváky do té doby, než budou pozorně prohlížet Vaše fotografie. Z jejich výrazů poznáte, zdali se Vám to "kouzlo" opravdu povedlo přenést na snímače Vašich fotoaparátů a Vy jste proměnili ten okamžik na nikdy nestárnoucí fotografii.

 

"A true photograph need not be explained, nor can it be contained in words."

- Ansel Adams

"Opravdová fotografie nepotřebuje vysvětlení a také nemůže být popsána slovy". Ve svém životě jsem spatřil pouze několik fotografií, nad kterými jsem se opravdu na dlouho pozastavil a nechal je jen tak promlouvat ke své duši a navíc jim plně rozuměl. Jestli se Vám někdy podaří zachytit fotografii natolik poutavou, můžete si být jistí, že právě o ní tento citát Ansela Adamse pojednává.

V takovém případě bude pro Vás nemožné fotografii prezentovat vlastním způsobem. Nenajdete vhodná slova, která by ji mohla popsat a je to naprosto zbytečné. Taková fotografie předá divákům vše, co Vy byste nikdy nedokázali vyjádřit jakýmkoliv jazykem. Nepotřebuje žádný komentář, začne si žít vlastním životem, ovlivňuje tvorbu ostatních a stává se tak inspirací a zároveň tím, co by "true" (pravá) fotografie měla v sobě mít zakomponováno... Není právě toto důvod, proč je fotografování tak krásným koníčkem?

 

"Wherever there is light, one can photograph."

- Alfred Stieglitz

V mém posledním článku o fotografické technice - v tomto případě odrazných deskách, se zmiňuji o světle, jakožto hlavním vyjadřovacím prostředku fotografů. "Kdekoliv je světlo, můžeme fotografovat" říká krátce, avšak pravdivě tento citát. Analogicky pro malíře by se mohlo napsat: "Když jsou barvy, můžeme malovat". Musíme však být velmi opatrní při výkladu tohoto citátu.

Fotografovat cokoliv, jen když je světlo, je rozhodně špatná myšlenka. Co však chtěl podle mě tento výrok říci, je fakt, že i když se nám nezdá, že by okolní krajina či prostředí stálo za fotografování, měli bychom se rozhlédnout pozorněji a zkoušet hledat skryté výzvy pro naše zrcadla s pamětí. Můžete si být jistí, že pokud "je světlo", tak není žádné místo méně zajímavé než jiné. Jen prostě to "ukryté" Váš hledáček ještě nenašel a proto můžu poradit pouze jediné: Buďte trpěliví a nevzdávejte se bez boje! Kdekoliv je přece světlo, je možné fotografovat.

 

"When photographing, turn around, your best picture might be behind you."

- David Huffines

Poslední citát částečně navazuje na předchozí: "Když fotografujete, zkuste se otočit, nejlepší fotografie se může skrývat právě za Vámi". Znáte ten pocit, když se dostanete na nějaké vysněné místo a Vaše oči upoutá "ideální" záběr? S vidinou neopakovatelné fotografie začnete rychle uvádět do provozu veškeré vybavení a fotografovat desítky snímků s různými nastaveními, abyste si pak vybrali ten optimální. Osobně vím, jak Vás takový okamžik dokáže pohltit. Přestanete vnímat vše kolem sebe a soustředíte se pouze a jen na svůj hledáček, již na stativ upevněného, fotoaparátu.

Co když ale někde v blízkém okolí, třeba i jen za Vašimi zády, se ukrývá ještě lepší záběr? Rozhlédli jste se pořádně a prozkoumali všechny možnosti v místě, kde fotografujete? Nebo jste se nechali zlákat euforií, která zastínila všechny Vaše smysly při prvním pohledu?

Tyto otázky byste si měli klást sami vždy, když dorazíte na to své "vysněné" místo. Odložte svůj fotobatoh, v klidu si projděte okolí a rozhlédněte se doslova na všechny strany a až poté si připravte fotoaparát a nechejte se unášet na vlnách pocitů, které Vám fotografování nabízí...

 

V příštím díle na shledanouTento citát byl, myslím si, vhodnou tečkou za druhým dílem série článků o úvahách nad citáty mistrů fotografie. Opět budu moc vděčný za jakékoliv Vaše názory, ať už ke článku či samotným citátům.

Kdy se uvidíme příště? To sám nevím, univerzitní semestr započal a je v plném proudu. Nelze očekávat jeden článek za druhým, jako to bylo o prázdninách, ale občasné napsání několika řádků - pro Vás fotografy, bude nadále takovou příjemnou relaxací od školních aktivit. Na testy fotografické techniky však určitě čas nebude. Pokud vyjde nějaký článek, tak s největší pravděpodobností právě pokračování "Poučme se z citátů mistrů fotografie".

Nakonec bych Vám rád popřál krásné světlo pro fotografie plné kouzelných okamžiků a vzpomínek při jejich pořizování. Využijte každé příležitosti, kterou Vám podzim nabídne a nechte se unášet na vlnách pocitů uspokojujících Vaši touhu po fotografování...

Pokud se Vám můj článek líbil a chcete být informováni o nových článcích na tomto webu, můžete využít služby RSS.

Zároveň ocením, pokud článek doporučíte i ostatním pomocí linkovacích tlačítek zde na konci článku (podporován je Facebook, Twitter, Linkuj a další).


Další mé články:

Komentáře
Přidat nový komentář Hledat
Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
 
Web:
Název:
Úpravy:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
Prosím, vložte CAPTCHA kód, který čtete na obrázku.
chenlixiang   |69.167.0.xxx |2018-10-18 12:49:21
2018.10.18chenlixiangswarovski
montre pas cher
ferragamo shoes
flip flops
jordan 3
kobe 11
nike huarache
nike shoes
coach outlet
nike air
cartier sunglasses
dansko shoes
argentina world cup jersey
nike blazer pas cher
timberland
moncler jackets
ray ban outlet
salomon shoes
lebron shoes
stuart weitzman
air max 97
pandora jewelry
adidas trainers
karen millen
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
armani handbags
rolex
sac guess
kate spade outlet
burberry
guess
dolce & gabbana
insanity
marc jacobs
swarovski
bose headphones
rolex watches
alife clothing
giannis antetokounmpo jersey
chanel handbags
tods shoes
replica watches
montre pas cher
nike air max
true religion outlet
michael kors
reebok
burberry outlet
nike air force 1
nike pas cher
nike free
miu miu shoes
ray ban
new balance
adidas outlet
adidas running shoes
air jordan
basket nike
calvin klein
uggs outlet
nike air max
nike blazer
ray ban sunglasses
ugg outlet
marc jacobs handbags
nike air max
oakley vault
michael kors outlet
swarovski crystal
ferragamo belt
jordan 4s
lebron james shoes
dansko
louboutin pas cher
jordan xx9
nike mercurial
baseball bats
fitflops
lebron 11
chrome hearts
salvatore ferragamo
true religion jeans
ghd
coach outlet
coach outlet online
replica watches
gucci bags
bulgari jewelry
new balance
jordan 11
air more uptempo
gucci outlet
adidas superstar
kd 10 elite
nike canada
stuart weitzman
true religion jeans
kd 9
balmain
2018.10.18chenlixiang
chenjinyan  - chenjinyan     |128.90.39.xxx |2018-09-11 10:23:52
20189.11chenjinyan
arc'teryx clothing
fjallraven outlet
christian louboutin outlet
coach outlet
hogan shoes
moncler outlet
michael kors canada
jimmy choo
valentino
kate spade outlet
pandora jewelry
canada goose jackets
canada goose outlet
vapormax
nike outlet
adidas outlet
cheap nfl jerseys
ralcanada goose coats
canada goose outlet
canada goose jackets
uggs outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
ugg boots
ugg outlet
moncler outlet
moncler jackets
canada goose jackets
nike socks
ugg outlet
20189.11chenjinyan
Anonymní   |69.167.29.xxx |2018-09-07 06:48:06
coach outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
polo ralph lauren
adidas yeezy shoes
kate spade outlet
true religion outlet store
canada goose jackets
christian louboutin outlet
lacoste outlet
kate spade outlet
pandora charms
red bottoms
coach outlet
ugg boots
coach outlet
north face jackets
ray ban sunglasses
coach outlet
yeezy boost
air max 90
cheap nfl jerseys
canada goose outlet
coach outlet
pandora jewelry
adidas nmd
canada goose outlet
cheap jordans
off-white
christian louboutin outlet
yaoxuemei20180907
Anonymní   |209.160.127.xxx |2018-08-07 09:39:53
yaoxuemei20180807air jordan retro
kate spade outlet
polo outlet
michael kors outlet clearance
ugg boots
canada goose outlet
pandora outlet
true religion outlet
canada goose jackets
air max 2017
tory burch outlet
ugg outlet
pandora charms
true religion jeans
pandora jewelry
pandora outlet
Slávek  - Čtení...   |80.92.244.xxx |2013-02-11 12:05:02
Hezký den,pane Michale,
je moc pošmourný a -5ti stupňový den, tak u kamínek pročítám citáty mistrů
fotografie, umíte člověka popostrčit, už se těším na jaro! Fotím už dost dlouho, a máte pravdu, že
cit pro fotografování sice nejde naprogramovat,ale když přijde, "tak je člověk v sedmým nebi".
Dal jste mi pro dnešek vrchovatě radosti, tak i Vám přeji příjemné dny!
S pozdravem Čermák.
Michal Srna     |78.45.92.xxx |2013-02-17 19:25:02
To potěší, díky za koment...

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."